‘Javac’ is not recognized… hatası | JDK ve JRE kurulumu

Merhaba, bugünkü yazımda JDK ve JRE’nin nasıl kurulduğundan yani bilgisayarın yoluna eklendiğinden bahsedeceğim.

Eğer ” ‘Javac’ is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file. ” şeklinde bir hata aldıysanız çözümü bu yazıda. İyi okumalar…

Java kodlayan biri iseniz eğer; cmd, terminal vb. komut satırlarını kullanırken kodumuzu çalıştıran “java” komutundan önce, kodumuzu derlemek için “javac” komutunu kullanmak zorundasınız. Fakat burada bir sorun var, eğer ki JDK ve JRE dediğimiz yapıları indirip bilgisayarınızın yoluna (path’ine) eklemezseniz javac komutunu çalıştırdığınızda görselde görüldüğü gibi ” ‘Javac’ is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file. ” şeklinde bir hata alacaksınız.


Şimdi bu hatanın çözümüne geçelim.

Öncelikli olarak Java sürümünüzü bilmiyorsanız Java sürümünüzü öğrenmeniz gerekiyor. Java sürümünüzü nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız, buradan JAVA SÜRÜMÜM KAÇ? (Windows, Linux, Mac) yazıma gidebilirsiniz.


Java sürümünüzü öğrendikten sonra internet tarayıcınıza “java + sürümünüz + jdk” yazıp (örnek: java 8 jdk), java sürümünüzün jdk’sı için arama yapın.  İlk sırada muhtemelen Oracle’ın kendi sitesi çıkacaktır ona tıklayın.

İkinci bir yol olarak java jdk yazıp bütün sürümler arasından kendi sürümünüzü indirebilirsiniz.

Görselde görüldüğü gibi bilgisayarınıza uygun olan indirmeyi seçin ve okla gösterdiğim “Accept License Agreement” maddesini işaretleyin.

Eğer bilgisayarınız Windows 32 bit ise Windows x86, 64 bit ise Windows x64’ü indirin.

İndirme bittikten sonra bildiğimiz klasik next-next-next şeklinde kurulumu yapıp bitirin (kurulum yaparken jdk ve jreyi nereye kurduğunuza dikkat edin ileride kurduğunuz yeri bulmanız gerekecek.).


Jdk indikten sonra indirdiğiniz dosya konumuna gelin (Genelde şu konuma gelir: Yerel Disk (C:) > Program Files > Java)


Jdk > bin şeklinde tıklayarak devam edin (Yani java.exe uygulamasını görene kadar.)


Üstte dosya konumunu gösteren çubuktaki linki kopyalayın.


Şimdi bu linki bilgisayarımızın dosya yoluna (PATH) ekleyeceğiz. Bunu yapmak için:

Bilgisayarım -> sağ tık -> özellikler -> gelişmiş sistem ayarları -> ortam değişkenleri

Bu bilgisayar -> sağ tık -> özellikler
Gelişmiş sistem ayarları
Ortam değişkenleri

Eğer sadece bir kullanıcı için eklemek istiyorsanız üstteki path’e, eğer ki bilgisayarın sistemine bunu koyup yeni bir kullanıcı oluştursanız dahi orada bunun geçerli olmasını istiyorsanız alttaki path’e tıklayın. Çıkan pencerede yeni ekleme yaparken kopyaladığınız linki oraya yapıştırın ve tamam tuşuna basarak çıkın.

Üstteki path sadece şu anda açık olan oturum için geçerli olan özellikler. Eğer bilgisayarınızda başka bir oturum varsa veya başka bir oturum oluşturursanız üstteki pathin özellikleri diğer oturumlarda dahil olmayacaktır. O yüzden alttaki pathe kurmak daha mantıklı.
Kopyalamış olduğumuz dosya yolunu yapıştırdık.

Bunu yaptıktan sonra bir daha söz konusu hatayı almazsınız ve javac komutunu yazdığınızda kodunuz çalıştırılmak için derlenir.

Bu yazı için çok basit, output olarak hello world veren bir program oluşturulmuştur. Yeni başlayanlar için bu programın da kodları aşağıda paylaşıldı.

JDK klasörü için yapılan işlemin aynısını JRE klasörü için de yapabilirsiniz.

Javaya yeni başlayan arkadaşlar için bu çok kolay projenin kodlarını da paylaşıyorum.

class HelloWorld{
    public static void main(String[] args) {
        System.out.println("Hello World");
    }
}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir